Napisz wiadomość
Temat
Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

#1 Neurofeedback – nauka wytwarzania „właściwego” rodzaju fal mózgowych

Biofeedback to proces uczenia się, jak zmieniać własną aktywność fizjologiczną za pomocą monitorowania danych biologicznych w czasie rzeczywistym, takich jak częstość oddechów, aktywność mięśni i czynność serca. Ma swoje korzenie w neuroplastyczności — koncepcji, zgodnie z którą mózg jest plastyczny i że dzięki częstym, intensywnym ćwiczeniom pacjenci mogą przekształcić swoją aktywność np. w zakresie regulacji emocji czy skupienia uwagi.

Większości z nas uczono w szkole, że serce nieustannie reaguje na „rozkazy” wysyłane przez mózg. Jednak nie jest tak powszechnie wiadome, że serce również wysyła sygnały do mózgu. Co więcej, te sygnały wysyłane przez neurony serca mają znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu – wpływając na przetwarzanie emocjonalne, a także na wyższe zdolności poznawcze, takie jak uwaga, percepcja, pamięć i rozwiązywanie problemów. Innymi słowy, nie tylko serce reaguje na mózg, ale mózg stale reaguje na serce.

Podczas sesji treningowych HRV-biofeedback monitorowana jest zmienność rytmu serca za pomocą czujnika umieszczonych na płatku ucha lub opuszki palca. Czujniki mierzą aktywność organizmu i przekazują ją do komputera, aby terapeuta i pacjent mogli dokładnie zobaczyć, kiedy i jak zmienność rytmu serca osiąga optymalny poziom. Wielu z nas widziało dziecko grające w grę wideo i próbowało grać samodzielnie. Grając odczuwamy podekscytowanie i przyjemność. Biofeedback nie jest nowym rodzajem gier, choć wygląda bardzo podobnie. To bardziej jak dobry trening fitness. Chociaż prawdą jest, że twórcy systemów do gier stworzyli imponujące ekrany wideo, różnica między grami wideo a biofeedbackiem polega na tym, że tym, co dzieje się na ekranie steruje aktywność serca. Kiedy sercenie wywołuje pożądanej aktywności, obrazy, które pacjent próbuje kontrolować, przestają się poruszać. Uczestnik współpracuje z terapeutą, aby rozpoznać, kiedy ciało działa w swojej optymalnej strefie, a następnie powtarza i świadomie podtrzymuje zachowania, które prowadzą do tego idealnego stanu mózgu, aż staną się one dla pacjenta drugą naturą. Osiągnięte zmiany w umiejętności koncentracji i regulacji emocji są mierzalne i wydają się trwać długo po zakończeniu terapii.

Ważną częścią treningu biofeedback jest znalezienie kogoś, kto poświęci czas, aby zrozumieć problemy pacjenta, wyjaśnić działanie i potencjalne korzyści. Podczas pierwszej sesji przeprowadzana jest ocena wzorców fizjologicznych pacjenta. . Podczas następnej sesji omawiane są rozpoczyna się program treningowy, który pomoże „uspokoić się” i „obudzić. Sesje takie odbywają się na ogół co tydzień.

Czas pojedynczej sesji treningu biofeedback to około 50minut. . Ilość sesji potrzebnych do osiągnięcia efektu terapeutycznego zależy głównie od problemu, z jakim zgłasza się pacjent – w przypadku niewielkich problemów z koncentracją czy stresem wystarcza zwykle 10-12 sesji, natomiast przy głębszych problemach może sięgać nawet 60.

 

#2 Dla kogo?

Po terapii HRV-biofeedback pacjenci mogą spodziewać się poprawy pamięci i koncentracji oraz większą jasność umysłu. Poprawie ulega również nastrój, są mniej niespokojni i łatwiej im zasnąć.

Lepsza pamięć - Niektóre wiarygodne badania pokazują, że terapia HRV-biofeedback może pomóc poprawić pamięć. Może być to wynikiem neuroplastyczności mózgu. Większa neuroplastyczność wiąże się z bardziej znaczącym działaniem synaptycznym hipokampa. Hipokamp jest częścią mózgu, która ma kluczowe znaczenie dla pamięci krótkotrwałej, czyli tej, która obejmuje takie zapamiętywanie dat, rozmów i wskazówek.

Zmniejszony niepokój - Osoby zmagające się z lękiem mogą znaleźć ulgę dzięki konsekwentnej terapii HRV-biofeedback. Lęk ma wiele wspólnego z gonitwą myśli i niepokojem umysłu oraz pobudzeniem pracy serca. Oznacza to, że nasz niepokój wynika z chaotycznej pracy serca. Podczas treningu HV-biofeedback pacjent uczy się intencjonalnie wpływać na pracę serca, a to pomaga utrzymać koncetrację i zachować spokój nawet w sytuacjach budzących lęk.

Lepszy sen - Nierzadko zdarza się, że ludzie, którzy przechodzą terapię biofeedback, zgłaszają poprawę snu. Ponownie skrócony sen i bezsenność mają wiele wspólnego z aktywnością elektryczną serca. Trening HRV biofedback rozwiązuje ten problem, co oznacza, że pacjenci znacznie epiej śpią w nocy i są mniej senni ciągu dnia.

Zmniejsza objawy depresji - do tej pory nie określono, gdzie powstają objawy depresji. Wiadomo jednak, że mózgi osób z depresją są „dobre” w byciu pozbawionym motywacji, pozbawionymi radości, przygnębionymi lub odrętwiałym emocjonalnie. Udowodniono również, że mniejsza zmienność rytmu serca może być czynnikiem ryzyka depresji, a nie jej konsekwencją, a przynajmniej że związek między depresją a HRV jest dwukierunkowy. Oznacza to, że trening HRV-biofeedback poprzez wpływ na mózg, zmniejsza objawy depresji.

 

Ogólna poprawa koncentracji – terapia HRV- neurofeedback zwiększa ilość istoty białej i szarej w mózgu, czyli prowadzi do zwiększenia ilości tkanki mózgowej - większy mózg, że twój mózg jest zdrowy, co oznacza lepszą sprawność umysłową.

Neurofeedback znajduje zastosowanie we wspomaganiu terapii:

  • ADHD/ADD

  • spektrum autyzmu

  • dysleksji

  • zaburzenia depresyjne

  • zaburzenia lękowe

  • zaburzenia snu

  • padaczka

  • przewlekły stres

  • PTSD (zespół stresu pourazowego),

  • zaburzenia koncentracji,

  • zaburzenia dotyczące autonomicznego układu nerwowego

  • uzależnienia

  • niewielkiego stopnia nadciśnienie tętnicze,

 

HRV-biofeedback wykorzystywany w terapii może dawać bardzo dobre efekty terapeutyczne, należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach oprócz tego rodzaju treningu, konieczne jest stosowanie farmakoterapii.

 

 

Prowadząca terapię:

 

dr n. med. Inga Dziembowska, psycholog w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej adiunkt w Katedrze Patofizjologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

cena: 12 sesji o 45 minut - 1140 zł

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Płatności za poradnictwo świadczone przez Fundację dokonać można przelewem na niżej wymienione konto:

72 1090 1072 0000 0001 4273 6070

Santander Bank

tytułem „Psychoterapia.”

Godziny otwarcia

Poniedziałek

8:00 - 20:00

Wtorek

8:00 - 20:00

Środa

8:00 - 20:00

Czwartek

8:00 - 20:00

Piątek

8:00 - 20:00

Łochowo Balance,Balance Łochowo
Łochowo Balance,Balance Łochowo

czpbalance.pl

Rejestracja telefoniczna:

+48 570 022 201

Rejestracja on-line: 

rejestracja@czpbalance.pl

86-065 Łochowo k/Bydgoszczy ul. Klonowa 8

Centrum Zdrowia Psychicznego BALANCE

31 października 2023

Terapia HRV - NEUROFEEDBACK